Populiariausios žymos
Prisijunkite prie naujienų!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir mes informuosime Jus apie mūsų veiklą bei geriausius specialius pasiūlymus. Įveskite savo el.paštą į žemiau esantį laukelį.

Ačiū! Jūsų elektroninio pašto adresas išsaugotas.

Terminai ir sampratosPaskolos išlaidų dydis

Paskolos išlaidų dydis – tai su paskola susijusių paskolos gavėjo metinių sąnaudų procentinė išraiška. Į paskolos išlaidų dydį įskaičiuojamos palūkanos, sutarties mokestis ir visos kitos su paskola susijusios išlaidos. Daugiau skaitykite čia.

Palūkanos

Palūkanos – tai mokestis už pinigų naudojimą. Pvz., skirtingų paskolos teikėjų greitų paskolų ir vartojimo paskolų palūkanų normos gali gerokai skirtis. Palūkanos paprastai skaičiuojamos dvejopai – arba nuo paskolos pradinės sumos, arba nuo dar negrąžinto paskolos likučio. Daugiau apie palūkanas skaitykite čia.

Sutarties mokestis

Sutarties mokestis – tai paskolos sutarties sudarymo paslaugos kaina. Kai kurie paskolų teikėjai taiko nustatyto dydžio sutarties mokestį, bet dažniausiai sutarties mokestis skaičiuojamas kaip 1–3% nuo paskolos sumos ir fiksuotas būna tik sutarties mokesčio minimumas.

Paskola

Paskola – tai finansinė priemonė, kurią galima gauti iš paskolos teikėjo (pvz., banko) didesniems pirkiniams finansuoti. Pvz., būsto paskola – naujiems namams (butui ar namui) įsigyti, vartojimo paskola – vartojimo prekėms ar paslaugoms (elektronikos prekėms, kelionei) pirkti, greita paskola – nenumatytoms išlaidoms apmokėti. Kiekviena paskola – tai finansiniai įsipareigojimai, ir paskolos sumą reikia grąžinti paskolos teikėjui kartu su palūkanomis.

Anuitetas

Anuiteto mokėjimai – tai paskolos sumos grąžinimas vykdant vienodo dydžio mokėjimus kas mėnesį. Anuiteto atveju pirmų mokėjimų didesnę dalį sudaro palūkanos ir grąžinama pagrindinė paskolos dalis mažėja lėčiau. Tokiu būdu paskolos teikėjui pirmiausia sumokamos paskolos palūkanos, o pagrindinės paskolos sumos dalis kasmėnesinio mokėjimo sumoje didėja palaipsniui.

EURIBOR

EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – tai vidutinė skolinimosi tarp bankų kaina, priklausanti nuo to, su kokia palūkanų norma pinigų rinkoje veikiantys bankai vienas kitam skolina pinigus be papildomos garantijos. Estijoje gana paplitęs paskolos palūkanų susiejimas su vidutine 6 mėnesių EURIBOR palūkanų norma. Daugiau apie EURIBOR skaitykite čia.

Refinansavimas

Perfinansavimas – tai vienos paskolos grąžinimas iš kitos paskolos lėšų. Pvz., paskola su mažesnėmis palūkanomis naudojama grąžinant kitas paskolas, kurių palūkanos didesnės. Daugiau apie Refinansavimą skaitykite čia.

Mokėjimo atidėjimas

Mokėjimo atidėjimas – tai susitarimas su paskolos teikėju dėl laikotarpio, kuriuo paskolos pagrindinės dalies grąžinimas sustabdomas ir mokamos tik palūkanos. Kai kurie paskolų teikėjai siūlo galimybę laikinai atidėti visus mokėjimus, tačiau tokiu atveju mokėjimo atidėjimo laikotarpiui pasibaigus mėnesiniai mokėjimai bus kiek didesni nei anksčiau.

Hipoteka

Hipoteka – tai paskolos grąžinimą užtikrinantis nekilnojamojo turto įkeitimas paskolos teikėjo naudai. Dažniausiai hipotekomis užtikrinamos būsto paskolos, bet jos naudojamos kaip garantija ir kitokių paskolų atveju.

Nuosavas indėlis

Kai suteikiant paskolą reikalaujama, jog dalį įsigyjamo turto vertės paskolos gavėjas apmokėtų iš savo lėšų, tokia dalis vadinama nuosavu indėliu. Įvairių paskolų teikėjų reikalavimai dėl nuosavo indėlio gali gerokai skirtis. Nuosavo indėlio dydis priklauso nuo užstato vertės, jai įtakos turi užstato amžius, buvimo vieta, būklė. Pvz., įsigyjant naują nekilnojamąjį turtą reikalaujama mažesnio nuosavo indėlio minimumo nei senesnių objektų atveju. Imant būsto paskolą joks paskolos teikėjas nesuteiks jos su 0% nuosavu indėliu, t.y. busto paskolos suma nebūna 100% lygi nekilnojamojo turto vertei.

Nuosavo indėlio dalį gali sumažinti arba padidinti papildoma garantija. Todėl verta išsiaiškinti, kokią papildomą garantiją paskolos teikėjas pripažįsta. Pvz., imant būsto paskolą paprastai kaip užstatas netinka kilnojamasis turtas. Papildomos garantijos savininkas neturi būti paskolos gavėjas, ji gali priklausyti ir trečiajai šaliai, pvz., giminaičio butas, tėvų vasarnamis, senelės namas ir tt. Paskolos teikėjui kaip papildoma garantija gali būti priimtinas ir kitoks nekilnojamojo turto įkeitimas, pvz., trečiojo asmens laidavimas ar fondo „KredEx" laidavimas.

Kuo didesnis nuosavas indėlis, tuo mažesnis bendras paskolos išlaidų dydis. Jei nuosavas indėlis yra 0%, paskola apskritai bus brangesnė, kadangi palūkanos bus didesnės.

Ir pagrindinis, ir papildomas užstatas turi būti apdraustas visam paskolos laikotarpiui.

Paskolos sutartis (kredito sutartis)

Paskolos sutartis ir kredito sutartis dažniausiai reiškia tą patį. Sudarant paskolos sutartį vienas asmuo, t.y. paskolos teikėjas perduoda kitam asmeniui, t.y. paskolos gavėjui naudoti pinigų sumą (paskolą), savo ruožtu paskolos gavėjas įsipareigoja mokėti už paskolą palūkanas ir iki sutarties galiojimo pabaigos grąžinti paskolos sumą. Paskolos ir kredito sutarties atmaina – vartojimo paskolos sutartis. Paskolos sutarties sudarymas visada yra mokamas, net tuo atveju, kai šalys joje nenumato konkretaus palūkanų dydžio. Sutarties mokestis įskaičiuojamas į sumą, kurią paskolos gavėjas turi sumokėti paskolos teikėjui kartu su palūkanomis už naudojimąsi pinigais.

Paskolos naudojimo paskirtis

Paskolos teikėjas gali numatyti, kokiam tikslui paskolos gavėjas gali panaudoti paskolą. Pvz., labai populiari naudojimo paskirtis yra būsto paskola. Kai kurių paskolų rūšių, pvz., mini paskolos ar paskolos be užstato, paskirtis ribojama rečiau, ir paskolos gavėjo požiūriu tai yra privalumas. Tuo tarpu paskolos teikėjas net nenujaučia, kam paskola naudojama. Dažniausiai pinigų pasiskolinama namų remontui ar įrengimui, buitinės technikos pirkimui, automobilio įsigijimui arba atostogoms.

Garantija įkeičiant nekilnojamąjį turtą

Garantija įkeičiant nekilnojamąjį turtą reiškia tai, jog paskolos grąžinimas užtikrinamas ne tik paskolos gavėjo pajamomis, bet ir nekilnojamuoju turtu, kuriam įforminama hipoteka. Nekilnojamojo turto įkeitimas nereiškia, kad turtas pereina paskolos teikėjo nuosavybėn, tačiau savininko teisė disponuoti įkeistu nekilnojamuoju turtu kažkiek ribojami, pvz., jo negalima parduoti be paskolos teikėjo sutikimo.

Nekilnojamasis turtas kaip papildoma garantija mažina paskolos teikėjo riziką, ir todėl paskolos suma gali būti didesnė, o paskolos laikotarpis – ilgesnis, net iki 10 metų. Be to, tokios paskolos naudojimo paskirtis paprastai neribojama, išskyrus būsto paskolą. Įkeičiant nekilnojamąjį turtą paskolos dydis paprastai būna iki 10 000 eurų.

Jei paskolos gavėjas laiku ir tvarkingai nemoka paskolos grąžinimo mokėjimų, paskolos teikėjas turi teisę reikalauti už paskolą įkeisto turto arešto ir priverstinio nusavinimo. Tokiu atveju už paskolą įkeistas nekilnojamasis turtas paprastai parduodamas priverstine tvarka ir dažnai – už mažesnę kainą, negu jis kainuotų įprastinėmis sąlygomis.