Populiariausios žymos
Prisijunkite prie naujienų!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir mes informuosime Jus apie mūsų veiklą bei geriausius specialius pasiūlymus. Įveskite savo el.paštą į žemiau esantį laukelį.

Ačiū! Jūsų elektroninio pašto adresas išsaugotas.

Paskola iš fizinio asmensTam tikrą paskolų rinkos dalį užima fizinių asmenų suteikiamos paskolos kitiems fiziniams asmenims. Šiuo atveju sandoris vykdomas tiesiogiai tarp pinigų savininko ir jų naudotojo. Paskolos gavėjai gali numatyti sau tinkamas paskolos sąlygas. Fizinių asmenų paskolų atveju palūkanos dažnai būna mažesnės, negu skolinantis iš kreditinių įmonių, o investorių paskolinti pinigai gauna didesnę grąžą negu laikant juos banke.

Privalumai paskolos teikėjui (investoriui)

  • Paprasta pradėti paskolų teikimo veiklą, nereikia finansų srities žinių.
  • Nėra sandorio ir administravimo mokesčių.
  • Galima pradėti ir nuo mažesnių investicijų.
  • Didesnė grąža nei banko indėlių ar kitų įprastinių investavimo paslaugų atveju.

Paskolos teikėjas gali pats nuspręsti, kam, kokiam laikotarpiui ir su kokiomis palūkanomis skolinti pinigus.

Privalumai paskolos gavėjui

  • Galima nusistatyti sau tinkamą palūkanų normą, kuri nekinta per visą paskolos laikotarpį.
  • Galima pasirinkti sau tinkamą paskolos laikotarpį ir paskolos sumą.
  • Paskolos paraišką galima užpildyti internetu, bet nereikia imti greitos paskolos.

Paskolą visada galima grąžinti prieš terminą.

Trūkumai

Didžiausias fizinių asmenų paskolų trūkumas paskolos teikėjo požiūriu – jis pats turi sugebėti įvertinti paskolos gavėjo mokumą. Nėra tiksliai žinoma, kiek įsipareigojimų paskolos gavėjas jau turi kitiems paskolos teikėjams. Tačiau kuo daugiau kredito balų turi paskolos gavėjas, tuo mažiau problemų gali kilti vėliau, kadangi net ir geros kredito istorijos atveju įsiskolinimo tikimybė vis tiek egzistuoja. Todėl skolinant didesnes sumas būtina atlikti išsamią analizę, prašyti pateikti banko sąskaitos išrašus ir gauti atsakymus į patikslinamuosius klausimus.

Paskolos gavimo tvarka

Pirmiausiai paskolos teikėjai (investoriai) nustato tokias paskolos sąlygas kaip pageidaujama grąža (palūkanų norma), didžiausia įmanoma vienos paskolos suma, taip pat kriterijus paskolos gavėjo tinkamumui įvertinti.

1) Užsiregistravimas naudotoju
Paskolos gavėjas turi būti ne jaunesnis kaip 21 metų ir turėti galiojančią tapatybės kortelę. Užsiregistravus naudotoju ir sutikus su bendrosiomis paskolos tarpininko sąlygomis sukuriama naudotojo paskyra, per kurią vyksta pinigų pervedimas į portalą ir iš jo.

2) Paskolos pasiūlymas
Norint gauti paskolą reikia užpildyti paskolos paraišką, joje nurodant paskolos sumą, pageidaujamą palūkanų normą ir paskolos laikotarpį. Pateikus paskolos paraišką investoriai gali teikti savo pasiūlymus.
Pasibaigus paskolų aukcionui paskolos gavėjas gali palyginti palūkanų normas ir pasirinkti jam tinkamiausią pasiūlymą. Pasirinkus, sudaroma paskolos sutartis ir paskola pervedama į paskolos gavėjo naudotojo sąskaitą, o iš ten galima atlikti išmokas į banko sąskaitas.

Jei nebuvo gauta pakankamai paskolos pasiūlymų, priežastis gali būti tokia, kad nurodytos paskolos sąlygos nebuvo paskolos teikėjams tinkamos. Tuomet verta apsvarstyti galimybę padidinti palūkanų normą ir pratęsti paskolos paraiškos galiojimą. Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad ne kiekvienas asmuo, pageidaujantis imti paskolą, būtinai gaus tinkamą finansavimą.

3) Paskolos grąžinimas
Kiekvieną mėnesį mokami fiksuoto dydžio paskolos grąžinimo mokėjimai pagal sudarytą mokėjimų grafiką. Pinigai grąžinami į paskolos tarpininko sąskaitą, o iš ten jie toliau pervedami paskolos teikėjui.

Paskolos gavėjo kredito balai

Paskolos gavėjo kredito balai – tai taškų suma, skiriama paskolos gavėjui atlikus jo kredito istorijos pirmąjį patikrinimą. Kredito balai atspindi paskolos gavėjo gebėjimą grąžinti paskolą. Kredito balai skaičiuojami pagal įvairius rodiklius, pvz., paskolos gavėjo pajamų ir įsipareigojimų dydį, mokėjimų istoriją įmonės „Creditinfo" registro duomenimis ir kt. Prireikus pareikalaujama ir banko sąskaitos išrašo. Paprastai kuo daugiau kredito balų turi paskolos gavėjas, tuo didesnė tikimybė, kad paskolos grąžinimas vyks sklandžiai, ir todėl paskolos teikėjai drįsta teikti daugiau pasiūlymų su mažesne palūkanų norma.

Garantinis fondas

Fizinių asmenų paskolų portalai užsiima ikiteisminiu skolų išieškojimu, ir paskolos teikėjų rizikos mažinimo tikslu dažnai būna sudarytas garantinis fondas. Tai – solidarumo principu sudaromas rezervas, skirtas investicinėms rizikoms mažinti. Iš jo vykdomos išmokos paskolos teikėjams tuo atveju, jei paskolos gavėjas dėl kokių nors priežasčių nevykdo savo finansinių įsipareigojimų.

Fondas dažniausiai sudaromas panaudojant paskolos gavėjų įmokas už paskolų suteikimą, taip pat iš skolininkų išieškotos sumos. Fondo įmokų ir išmokų dydis paprastai priklauso nuo paskolos gavėjo kredito balų.

Jei paskolos gavėjas ilgai delsia grąžinti paskolą, paskolos teikėjas gali nutarti, ar visgi laukti pinigų iš skolininko, arba naudoti fondo lėšas paskolos sutarties nutraukimui. Net jei paskolos teikėjas atgavo savo pinigus iš garantinio fondo, išieškojimo procedūra tęsiama, iki kol skolininkas grąžina visą skolą – paskolos sumą ir papildomus mokėjimus.

Pajamų mokestis

Iš pajamu, uždirbtų teikiant paskolas per fizinių asmenų paskolų portalus (gautų palūkanų ir delspinigių), paskolos teikėjas turi mokėti pajamų mokestį.