Populiariausios žymos
Prisijunkite prie naujienų!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir mes informuosime Jus apie mūsų veiklą bei geriausius specialius pasiūlymus. Įveskite savo el.paštą į žemiau esantį laukelį.

Ačiū! Jūsų elektroninio pašto adresas išsaugotas.

Mokėjimo atidėjimasMokėjimo atidėjimas reiškia, kad tam tikru laikotarpiu, dėl kurio paskolos gavėjas susitarė su paskolos teikėju, nereikia mokėti paskolos pagrindinės dalies grąžinimo mokėjimų. Tačiau palūkanų mokėjimas dažniausiai nestabdomas, vadinasi, mokėjimo atidėjimo laikotarpiu paskolos gavėjas už pasiskolintą sumą moka tik palūkanas. Išimtiniais atvejais paskolos teikėjas gali sutikti laikinai atidėti visus – ir paskolos pagrindinės sumos grąžinimo, ir palūkanų mokėjimus.

Jei atsirado sunkumų, dėl kurių laikinai neįmanoma tęsti paskolos grąžinimo, svarbu iš karto kreiptis į paskolos teikėją ir susitarti dėl geriausio sprendimo tokioje situacijoje. Bendrosios mokėjimo atidėjimo įforminimo taisyklės paskolos teikėjo interneto svetainėje nepateikiamos, kadangi mokėjimo atidėjimo atveju paskolos teikėjas asmeniškai išsiaškina dėl kokių priežasčių atsirado ar gali atsirasti įsiskolinimas bei kokiam laikotarpiui mokėjimo atidėjimas reikalingas. Mokėjimo atidėjimas – tai paskolos teikėjui suteikiama galimybė atidėti paskolos grąžinimo įmokas ir susikaupti ties mokėjimus trukdančios problemos sprendimu (pvz., susitelkti darbo paieškai).

Paprastai paskolos teikėjai sutinka suteikti mokėjimo atidėjimo galimybę, tačiau reikia būti pasiruošusiam gauti ir neigiamą atsakymą. Jokiu būdu negalima manyti, kad mokėjimo atidėjimas yra savaime suprantamas dalykas. Prieš suteikdamas mokėjimo atidėjimo galimybę skolininkas nori įsitikinti, kad paskolos gavėjui jis tikrai būtinas. Be to, įforminant mokėjimo atidėjimą gali prireikti keisti paskolos sutartį ir paskolos teikėjas gali kelti papildomų sąlygų, pvz., pareikalauti papildomo užstato ar padidinti paskolos gavėjo rizikos maržą. Taip pat mokėjimo atidėjimo įforminimas paprastai būna susijęs su papildomais paslaugos mokesčiais. Apibendrinus, mokėjimo atidėjimas reiškia, jog paskolos grąžinimo laikotarpis prailgėja proporcingai mokėjimo atidėjimo laikotarpio trukmei ir šiam laikotarpiui pasibaigus reikia mokėti daugiau palūkanų, nei buvo sutarta pradžioje.

Todėl prieš prašant mokėjimo atidėjimo verta apsvarstyti, pvz., kaip mokėjimo atidėjimas, laikinai palengvinantis sąlygas, paveiks finansinę padėtį tolimesnėje ateityje. Mokėjimo atidėjimo atveju atsižvelkite ir į tai, kad laikinai sustabdžius paskolos pagrindinės dalies grąžinimą paskolos suma nemažėja, o paskolos laikotarpis prailgėja. Tai reiškia, jog palūkanas vis tiek reikės mokėti visą laiką ir ypač paskolos laikotarpio pradžioje būtent palūkanos sudaro didžiausią įmokų dalį (anuiteto grafiko atveju). Net ir visų mokėjimų atidėjimo atveju paskolos palūkanas teks sumokėti vėliau. Prieš apsispręsdami dėl mokėjimo atidėjimo pažvelkite į savo pajamas ir išlaidas kritiniu žvilgsniu ir pasvarstykite, ar galima sumažinti kasdienes išlaidas. Galbūt užtenka tik sudaryti griežtesnį šeimos biudžetą.

Mokėjimo atidėjimo alternatyvos

 • Paskolos laikotarpį galima pratęsti, taip sumažinant atskirų kasmėnesinių paskolos mokėjimų dydį. Tačiau bendros sąnaudos paskolai šiuo atveju bus didesnės, kadangi ilgesnė paskolos laikotarpio trukmė reiškia ir didesnę bendrą palūkanų sumą. Sutarties terminą verta pratęsti tuomet, jei pajamos smuko ilgam laikui, pvz., sumažėjo atlyginimas ar vienas iš šeimos narių prarado darbą. Sutarties pratęsimas reiškia, jog kasmėnesinės įmokos bus mažesnės, bet paskolos grąžinimas ar nuomos sumokėjimas truks ilgiau. Pvz., imant 20 000 eurų paskolą 10 metams su anuiteto mokėjimo grafiku ir 10% palūkanų norma, kasmėnesinė įmoka bus maždaug 265 eurų, taigi bendra sumokėtų palūkanų suma per 10 metų sudarys apie 11 700 eurų. Pratęsus paskolos laikotarpį dar penkeriems metams, kasmėnesinė paskolos įmoka sumažės 50 erų (t. y. ji bus 215 Eur), tačiau iš viso turėsite paskolos teikėjui sumokėti daugiau nei 18 600 eurų, t. y. 7000 eurų daugiau nei pradinio 10 metų paskolos laikotarpio atveju.
 • Papildomos sumos pasiskolinimas. Gali atsitikti taip, kad paskolos grąžinimo metu susidaro įsiskolinimų ir trūksta pinigų net palūkanoms ir delspinigiams sumokėti. Tokiu atveju galite prašyti, kad paskolos teikėjas paskolintų papildomą sumą skirtumui apmokėti ir sudarytų naują mėnesinių mokėjimų grafiką.
 • Mažesnių paskolų įsipareigojimus galima apjungti į didesnę paskolą. Pvz., iš kelių paskolų teikėjų paimtas mini paskolas galima apjungti į vieną didesnę paskolą ir vieną paskolos sutartį, numatančią vieną bendrą mokėjimų terminą. Pvz., apsimoka sujungti pirkimą išsimokėtinai, mini paskolą, sąskaitos likučio perviršį ir kreditinės kortelės sutartį. Toks apjungimas leidžia sumažinti bendrą paskolų kasmėnesinių įmokų sumą. Daugiau skaitykite čia: Perfinansavimas.
 • Jei neįstengiate mokėti paskolos įmokų, verta apsvarstyti galimybę pakeisti būstą ar automobilį į mažesnį ir pigesnį, iki kol finansinė padėtis vėl pagerės.

Svarbūs klausimai dėl mokėjimo atidėjimo

 • Esant kokioms sąlygoms galima prašyti mokėjimo atidėjimo?
 • Ar įmanomas visiškas (ir paskolos pagrindinės dalies, ir palūkanų), ar tik dalinis mokėjimo atidėjimas?
 • Ar įforminant mokėjimo atidėjimą paskolos teikėjas gali pakeisti ir kitas paskolos sutarties sąlygas, pvz., rizikos maržą?
 • Ar mokėjimo atidėjimo įforminimas yra susijęs su papildomomis išlaidomis? Pvz., ar yra sutarties mokesčio?
 • Kokius dokumentus reikia pateikti įforminant mokėjimo atidėjimą?

Mokėjimo atidėjimo rūšys

 • Paskolos pagrindinės dalies mokėjimo atidėjimas praverčia tuo atveju, jei laikinai sumažėjo pajamų dydis. Tokio mokėjimo atidėjimo trukmė paprastai neviršija 6 mėnesių paskoloms ir 3 mėnesių automobilių nuomai, tačiau ji priklauso ir nuo paskolos gavėjo ekonominės situacijos. Mokėjimo atidėjimo laikotarpiu paskolos pagrindinės dalies grąžinimas sustabdomas ir mokėti reikia tik palūkanas.
 • Visiškas mokėjimo atidėjimas – kai sustabdomi ir paskolos pagrindinės dalies, ir palūkanų mokėjimai – skirtas tiems atvejams, kai paskolos gavėjas liko visai be jokių pajamų ir laikinai negali atlikti mėnesinių mokėjimų. Visiško mokėjimo atidėjimo trukmė paprastai neviršija 6 mėnesių, tačiau ji priklauso ir nuo paskolos gavėjo ekonominės situacijos.