Populiariausios žymos
Prisijunkite prie naujienų!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir mes informuosime Jus apie mūsų veiklą bei geriausius specialius pasiūlymus. Įveskite savo el.paštą į žemiau esantį laukelį.

Ačiū! Jūsų elektroninio pašto adresas išsaugotas.

EURIBOREURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – tai kiekvieną bankų darbo dieną (CET 11.00) skelbiama vidutinė Europos bankų tarpusavio paskolų palūkanų norma. EURIBOR naudojamas kaip bazinė palūkanų norma ir bankams skolinantis pinigų vienam iš kito, ir teikiant paskolas bankų klientams.

EURIBOR – viena svarbiausių palūkanų normų Europos pinigų rinkoje, ji naudojama kaip pagrindas skaičiuojant kitų skolinimosi paslaugų kainą, pvz., nustatant Lietuvos bankų klientams suteikiamų būsto paskolų palūkanų normas. Nuo kainos, už kurią bankas gali pasiskolinti pinigų iš kitų bankų, priklauso ir kaina, už kurią jis toliau gali paskolinti tuos pinigus savo klientams. Pvz., paskolos palūkanos „6 mėnesių EURIBOR + 0,7% marža" reiškia, kad paskolos gavėjas mokės konkretų 6 mėnesių laikotarpio EURIBOR dydį, prie kurio priskaičiuota 0,7%. Pvz., jei vidutinis 6 mėnesių EURIBOR yra 1,5% ir kliento marža 0,7%, vadinasi kliento palūkanų norma iš viso bus 2,2%.

Nustatant klientams suteikiamų paskolų kainos bazinę palūkanų normą pagal EURIBOR, bankams paprasčiau valdyti riziką, kadangi jie gali lanksčiau reaguoti į galimus palūkanų pokyčius. EURIBOR laikotarpis gali būti įvairus, bet dažniausiai jis būna 3, 6 ir 12 mėnesių. Lietuvos fiziniams asmenims suteikiamos būsto paskolos paprastai surišamos su 6 mėnesių EURIBOR, tuo tarpu verslo paskolos – su 3 mėnesių EURIBOR.

EURIBOR skaičiavimas

EURIBOR palūkanų norma buvo pradėta skaičiuoti 1999 metais. Jos nustatymo pagrindas – daugiau nei 40 Europos bankų tarpusavyje skolinamų finansinių priemonių palūkanų normų vidurkis. Tai euro zonos pinigų rinkų didžiausią apyvartą turintys bankai, pvz.: Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Banco Santander, La Caixa Barcelona, ING Bank, Rabobank, Bank of Ireland, Unicredit, BNP Paribas, Crédit Agricole s.a., HSBC France, Landesbank Berlin, Commerzbank, Deutsche Bank, Nordea, taip pat už euro zonos ribų veikiantys Barclays Capital, Danske Bank, Svenska Handelsbanken ir Citibank.

EURIBORI keitimas

Per savo palyginti neilgą istoriją EURIBOR dydis labai svyravo. Iki šiol žemiausias EURIBOR lygis buvo 2012.12.13 (tame pačiame lygmenyje ir 2012.12.17) - 0,317%, tuo tarpų didžiausias visų laikų EURIBOR buvo 2008.10.01, kuomet Euribor pasiekė 5,405%.

EURIBOR pokyčiams didžiausią įtaką turi Europos Centrinio Banko (European Central Bank, ECB) palūkanų normų politika, kadangi bankai turi galimybę skolintis pinigų ne tik tarpusavyje, bet ir iš Europos Centrinio Banko. Paprastai EURIBOR dydis būna arti tikėtino ECB teikiamų paskolų palūkanų normos minimumo. Vadinasi, pagal tai, koks yra Europos Centrinio Banko kitiems bankams suteikiamų paskolų palūkanų normų dydis, svyruoja ir euro zonoje esančių bankų klientams skolinamų pinigų palūkanų normos dydis. Jei Europos Centrinis Bankas, pvz., padidina savo palūkanų normas, kartu kyla ir EURIBOR.

Europos Centrinio Banko nustatomo palūkanų normos nėra vienintelis EURIBOR svyravimus lemiantis veiksnys, jie priklauso ir nuo kitų politinių ir ekonominių pokyčių, pvz., bendro ekonomikos augimo ir dėl jo didėjančio poreikio skolintis pinigų, rinkoje vyraujančių taupymo tendencijų ir tt.