Populiariausios žymos
Prisijunkite prie naujienų!

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir mes informuosime Jus apie mūsų veiklą bei geriausius specialius pasiūlymus. Įveskite savo el.paštą į žemiau esantį laukelį.

Ačiū! Jūsų elektroninio pašto adresas išsaugotas.

Automobilio išperkamoji nuomaAutomobilio išperkamoji nuoma – tai paskola, kai nuomos objektas įkeičiamas kaip paskolos garantija. Išperkamosios nuomos paslaugą siūlo ne tik bankai, bet ir kitos įmonės. Automobilio išperkamosios nuomos atveju įmonė nuomoja klientui transporto priemonę ir už tai skaičiuoja nuomos mokestį bei palūkanas. Automobilio savininkas yra nuomotojas, automobilio valdytojas ir naudotojas – nuomininkas. Išperkamosios nuomos objektas gali būti ir nauja, ir naudota transporto priemonė, tačiau tuo atveju, jei transporto priemonė buvo naudota, papildomai atsižvelgiama į jos amžių ir ridos apribojimus.

Išperkamosios nuomos būdu įsigyjamą automobilį nuomininko lėšomis būtina apdrausti ne tik privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, bet ir kasko draudimu visam nuomos laikotarpiui. Kasko draudimas turi apimti visas išperkamosios nuomos sutartyje šiuo tikslu įvardintas rizikas, t.y.: vagystę, vandalizmą, apiplėšimą, nelaimingą atsitikimą, gaisrą ir kt.

Norėdami pasirinkti tinkamą automobilio nuomos variantą visų pirma turėtumėte apmąstyti, koks mėnesis mokestis jums tiktų, kokia būtų tinkama pirmos įmokos suma, kokiams laikotarpį ketinate nuomotis transporto priemonę, ar norite išperkamosios nuomos sutarčiai pasibaigus tapti transporto priemonės savininku (išperkamoji nuoma) ar tiesiog ja naudotis tam tikrą laikotarpį neįgyjant nuosavybės teisės (veiklos nuoma).

Kadangi nuomos įmonės siūlo įvairias automobilio nuomos sąlygas (palūkanų norma, sutarties mokestis, nuomos laikotarpio trukmė ir kt.), apsvarstykite bent tris skirtingus pasiūlymus.

Siekiant padėti klientui lengviau palyginti nuomos pasiūlymus visos nuomos įmonės naudoja to paties formato standartinį informacinį lapą. Jame nurodomas siūlomos paskolos dydis, palūkanų norma, paskolos išlaidų dydis, papildomi mokesčiai, galimi delspinigiai ir kiti mokėjimai.

Reikalavimai nuomininkui:

 • Lietuvos Respublikos pilietis ar asmuo, turintis leidimą gyventi ir dirbti Lietuvos Respublikoje.
 • Stabilios, patvirtintos, reguliarios ir patikrinamos pajamos.
 • Mėnesinis nuomos mokestis kartu su kitais esamais įsipareigojimais neturi viršyti 1/3 nuo šeimos pajamų.

Nuomos rūšys

Veiklos nuomos atveju nuomotojas nusiperka automobilį ir išnuomoja jį nuomininkui sutartam laikotarpiui. Už galimybę naudotis automobiliu nuomininkas moka nuomotojui mėnesines įmokas, o nuomos laikotarpio pabaigoje grąžina automobilį nuomotojui arba, pageidaujant ir susitarus su nuomotoju, išperka iš nuomotojo automobilį už jo likutinę vertę, arba abi šalys susitaria pratęsti nuomos sutartį. Grąžinamas automobilis privalo būti geros būklės ir atitikti nuomotojo nustatytus reikalavimus. Veiklos nuomos atveju galimi ir ridos apribojimai, tai reiškia, kad pasibaigus nuomos laikotarpiui automobilio rida negali būti didesnė, nei numatyta sutartyje (pvz., 100 000 km). Jei ši riba viršyta, iš nuominko reikalaujama papildomų įmokų.

Veiklos nuoma tinka tuo atveju, jei nuomininkas nesiekia tapti transporto priemonės savininku ir nori tik kurį laiką ja naudotis. Veiklos nuomos palūkanoms ir sutarties mokesčiui netaikomas PVM.

Veiklos nuomai pasibaigus galima:

 • Toliau naudotis transporto priemone, pratęsius sutartį (jei transporto priemonės amžius tai leidžia)
 • Išpirkti transporto priemonę už sutartą automobilio likutinę vertę, prie jos priskaičiuojant PVM.
 • Pakeisti automobilį į naują transporto priemonę.
 • Parduoti automobilį trečiajai šaliai.

Išperkamosios nuomos atveju nuomotojas nusiperka automobilį ir išnuomoja jį nuomininkui sutartam laikotarpiui. Nuomininkas naudojasi automobiliu ir pagal grafiką moka nuomotojui mėnesines įmokas, iki kol apmoka visą transporto priemonės vertę ir nuomos sutarčiai pasibaigus tampa transporto priemonės savininku. Sudarant išperkamosios nuomos sutartį, nuomininko įmokų dydį galima nustatyti ir pagal automobilio likutinę vertę. Šiuo atveju nuomos laikotarpio pabaigai lieka didesnis dalinis mokėjimas, ir pagal jį galima mažinti mėnesinę įmoką. Nuomos sutarčiai pasibaigus automobilio nuosavybės teisė pereina nuomininkui. Išperkamosios nuomos atveju mėnesinė įmoka paprastai būna kiek didesnė nei veiklos nuomos atveju. Išperkamoji nuoma tinka tiems, kurie pageidauja sutarčiai pasibaigus tapti automobilio savininkais.

Pirkimas išsimokėtinai, arba paskola įkeičiant automobilį sąlygų prasme yra panaši į išperkamąją nuomą, tačiau perkant išsimokėtinai pirkėjas iš karto tampa automobilio savininku ir automobilio pirkimo kainai netaikomas PVM. Taip paprastai perkamos naudotos transporto priemonės, kurias parduoda privatūs asmenys. Jos ir toliau dažniausiai būna apyvartoje be PVM. Transporto priemonės kaina apmokama dalimis per nustatyta laikotarpį. Pirkimas išsimokėtinai skirtas privatiems asmenims, įsigyjantiems naudotą automobilį iš privataus asmens ar firmos, kurie nėra PVM mokėtojai.

Renkantis tinkamiausią variantą iš veiklos nuomos, išperkamosios nuomos ir automobilio pirkimo išsimokėtinai svarbu atsižvelgti į paskolos gavėjo tikslus ir galimybes – ar paskolos gavėjas nori tapti automobilio savininku, ar ne, kokio dydžio įmokas jis gali mokėti, kokie mėnesiniai mokėjimai ir palūkanų normos bei automobilio likutinė vertė jam tinka labiau.

Automobilio nuomos tvarka

 • Pasirinkite transporto priemonę ir susitarkite su pardavėju dėl sandorio sąlygų.
 • Pasirinkite tinkamą nuomos tipą: išperkamoji ar veiklos.
 • Užpildykite paraišką nuomotojui ir pridėkite jo reikalaujamus dokumentus
 • Nuomotojas pateiks jums nuomos pasiūlymą, jei jis jums tiks, sudarykite nuomos sutartį.
 • Sumokėkite sutarties mokestį ir pirmą įmoką.
 • Nuomotojas nusipirks iš pardavėjo automobilį ir suteiks jums įgaliojimą gauti ir naudoti automobilį.
 • Automobilį bus apdraudžiamas nurodant nuomotoją kaip draudėją ir pateikiant nuomotojui draudimo polisą. Nuomos objektu esanti transporto priemonė turi būti apdrausta kasko draudimu ir privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu visam nuomos laikotarpiui.

Pagrindinės automobilių nuomos sąlygos

 • Sutarties mokestis – tai mokestis, kuris mokamas sudarant nuomos sutartį. Jo dydis gali būti arba fiksuotas, arba išreikštas kaip tam tikras procentas nuo transporto priemonės kainos, bet dažniausiai sutarties mokestis neviršija 1% nuo sutarties sumos.
 • Pradinės įmokos dydis priklauso nuo konkretaus nuomotojo sąlygų, o labiausiai – nuo automobilio amžiaus. Naujiems automobiliams įmokos dydis paprastai prasideda nuo 10%, senesniems automobiliams jis būna didesnis (net iki 25%). Kuo didesnė pradinė įmoka, tuo vėliau mažesni mėnesiniai nuomos ir palūkanų mokėjimai, vadinasi, galiausiai automobilis atsieina pigiau.
 • Nuomos laikotarpio trukmė gali būti iki 6 metų. Kuo ilgesnis nuomos laikotarpis, tuo mažesnis mėnesinė nuomos įmoka, tačiau tuo didesnės palūkanos, todėl bendra automobilio kaina būna didesnė. Taip pat paprastai reikalaujama, kad transporto priemonės amžius nuomos laikotarpiui pasibaigus neviršytų 15 metų.
 • Palūkanos transporto priemonės nuomos atveju priklauso nuo tokių veiksnių kaip automobilio amžius, markė, nuomos laikotarpio trukmė, pradinės įmokos dydis, likutinė vertė ir tt. Palūkanų norma gali būti fiksuota ar priklausyti nuo EURIBOR (6 mėnesių EURIBOR + marža). Pastaruoju atveju keičiantis EURIBOR koeficientui kas 6 mėnesius keičiasi ir mėnesinis mokėjimas. Atsižvelgiama ir į kliento pajamas bei jo mokėjimų istoriją. Naudotų transporto priemonių atveju palūkanos paprastai būna didesnės negu naujų transporto priemonių.
 • Mėnesinis nuomos mokėjimas priklauso nuo automobilio vertės, pirmosios įmokos, palūkanų normos, nuomos laikotarpio trukmės ir transporto priemonės likutinės vertės.
 • Sutarties nutraukimo ir keitimo sąlygos – labai svarbi detalė, pvz., kokie mokėjimai numatyti sutarties išankstinio nutraukimo atveju. Nutraukiant nuomos sutartį prieš terminą nuomotojas paprastai turi teisę reikalauti atlyginti žalą, priklausomai nuo to, ar sutartyje numatyta palūkanų norma yra fiksuota, ar nefiksuota. Nuomotojas negali reikalauti atlyginti žalos tik tuo atveju, jei sutartyje numatytos nefiksuotos palūkanos ir sutartis sudaryta po 2011 07 01.
 • Draudimas. Nuomos laikotarpiui transporto priemonė turi būti apdrausta ne tik privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, bet ir kasko draudimu.
 • Mokėjimo atidėjimas – tai galimybė atsiradus nenumatytai situacijai kuriam laikai sustabdyti mėnesinių mokėjimų procesą. Pasinaudojus mokėjimo atidėjimo galimybe nuomos mokesčio mokėjimų laikotarpis prailgėja proporcingai mokėjimo atidėjimo laikotarpio trukmei.
 • Automobilio amžius. Nuomojamo automobilio atveju svarbu, kad jo amžius nuomos laikotarpiui pasibaigus neviršytų 15 metų.
 • Likutinę vertę paliekant nuomos laikotarpio pabaigai, mažėja mėnesinis mokėjimas už automobilį. Transporto priemonės likutinė vertė priklauso nuo nuomos laikotarpio trukmės, ridos ir transporto priemonės markės. Konkrečios transporto priemonės likutinę vertę (veiklos nuomos atveju) nustato automobilio pardavėjas.


Kitos su automobilio išperkamąja nuoma susijusios išlaidos

Sudarant nuomos sutartį svarbu numatyti ne tik automobilio naudojimo sąnaudas (degalams, automobilio priežiūrai, remontui ir tt.) bei išlaidas mėnesiniams mokėjimams pagal grafiką, bet ir kitas vienkartines ar mėnesines išlaidas. Pvz., sutarties mokestis, transporto priemonės draudimas, sutarties nutraukimas prieš terminą ir tt.

 • Sutarties mokestis. Sudarant automobilio išperkamosios nuomos sutartį mokamas sutarties mokestis. Jo dydis yra fiksuotas arba išreikštas kaip tam tikras procentas nuo nuomos sumos.
 • Mėnesinio nuomos mokėjimo dydis priklauso nuo pirmosios įmokos dydžio, palūkanų normos, nuomos laikotarpio trukmės ir automobilio likutinės vertės.
 • Draudimas. Be privalomojo civilinės atsakomybės draudimo reikalaujama ir kasko draudimo.
 • Vertinimo ataskaita. Perkant automobilį iš privataus asmens ar firmos, kuri nėra nuomotojo partneris, reikalaujama pateikti transporto priemonės vertinimo ataskaitą.

Nuomotojui pateikiami dokumentai:

 • Paraiška dėl nuomos
 • Asmens tapatybės dokumentas (pasas ar tapatybės kortelė)
 • Banko sąskaitos išrašas už paskutinius 6 mėnesius (su banko antspaudu)
 • Transporto priemonės pardavėjo kainos pasiūlymas
 • Vertinimo ataskaita, jei transporto priemonės pardavėjas nėra nuomotojo patvirtintas partneris

Automobilio nuomos alternatyva – paskola automobiliui.